0 votes

wartime nickels $23.10/roll

on sale at apmex

each nickel roll contains 1.125 ounces of silver

and at a price of 23.10 per roll, that means the intrinsic value is roughly $20.53/ounce

now, if it wasn't for shipping costs, this would be less than spot!

i recommend purchasing a quantity of 10 or 43 to cut shipping costs.

(obviously if you have some cash then purchasing 200, 400, or 1000 is worth considering, too -- but who has that kind of cash, nowadays?)

here is the link: http://www.apmex.com/Product/13023/100_Face_Value_Wartime_Ni...

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.

junk silver or wartime nickels

can be useful for smaller purchases in a bad economic scenario in case you can't liquidate your 1oz bullion because it's value is so high.

suppose you want a 10-dollar loaf of bread, but you only have 1 silver eagle valued at $50.

doesn't make sense to have to purchase 5 loafs of bread.

junk silver offers lower denominations at the equivalent in value. in this scenario you would just use 2 or 3 wartime nickels to purchase bread and keep the remaining to be used on future bread purchases...