13 votes

A Gallon of Organic Milk is now $6 a gallon.

It's become impossible for my wife and I to eat healthy foods. Organic milk is $6 a gallon (regular milk is $4 a gallon) and all fruits and vegtables or essentially any food that is good for us has exceeded the prices we can afford.

Isn't it ironic that food and gas are not included in the Governments inflation calclator?



Trending on the Web

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.

☠ Pasteurized Milk ☠ vs Raw Milk. Wanted! Died or Alive! 1938

☠ Pasteurized Milk ☠ vs Raw Milk. Wanted! Died or Alive! 1938
Submitted by Mark Twain on Sat, 11/10/2012

Please read what happened in 1938 to make folk believe the government had to kill milk dead! A sordid tale.

The tale is condensed into a few short paragraphs. Please pin it up on the bulletin board at your local dairy farm.

Enjoy your coffee. http://www.twainquotes.com/Coffee.html To the last drop.

Disclaimer: Mark Twain (1835-1910-To be continued) is unlicensed. His river pilot's license went delinquent in 1862. Caution advised. Daily Paul

Three major ways to go.

Industrial Milk Product is over pasteurized so any milk can be used.

Batch pasteurization of Whole Milk from healthy, pastured cows is great. The flavor changes with the pasture. This milk tastes great and in fun also as the seasons change.

I don't know about Raw Milk from healthy, pastured cows. I expect it would not taste scalded at all. This is the Queen of Milk and made by mothers everywhere.

No change in calories. Nutrition decreased the more the milk is cooked.

Iodine or a Silver Dollar was used in days gone by, to keep milk fresh before refrigeration.

Free includes debt-free!

$6 per gallon of organic milk? Perhaps, could we baptize it?

Even with the tithe, it might work out well.

{ To particularize: the average American's simplest and commonest form of breakfast consists of coffee and beefsteak; well, in Europe, coffee is an unknown beverage. You can get what the European hotel-keeper thinks is coffee, but it resembles the real thing as hypocrisy resembles holiness. It is a feeble, characterless, uninspiring sort of stuff, and almost as undrinkable as if it had been made in an American hotel. The milk used for it is what the French call "Christian" milk,--milk which has been baptized. }
Mark Twain - A Tramp Abroad

Disclaimer: Mark Twain (1835-1910-To be continued) is unlicensed. His river pilot's license went delinquent in 1862. Caution advised. Daily Paul

Data Point

My vintage wife says she can remember when there were milk vending machines taking U.S. currency:

1 quart of milk for 1 quarter.

Of course, that's still U.S. currency, so it's less than 1/4 ounce of silver, but still on the order of 6frn. That means people were paying 24 of today's frns for a gallon of milk in '64, though the milk was most likely of much higher quality, and that particular price was inflated due to the novelty of the vending machine.

Incidentally, there are vending machines for raw milk in France now.

I remember milk being iodized

In 1961, I was learning to read. It was winter and the Robin on the snow covered mailbox was boldly on display.

Homogenized, Pasteurized, Iodized and Fortified with Vitamin D and A.

I had no clue what that meant. I remember and now I know.

I don't recall the Milk vending machines. I would have searched for a drinking fountain, and passed by the Pop machine with sadness to get my drink.

I do remember a 10oz Coke for a dime. $2.30 FRN2012
The Real Thing! only a quarter an ounce (0.25oz of silver for an Ounce of soda.)
http://www.coinflation.com/silver_coin_values.html

Free includes debt-free!

yeah the two biggest parts of your budget food and energy

the gov't doesn't include in the inflation calculation!
Add government labeling of products and food prices will go higher

Please subscribe to smaulgld.com

Food labeling is one of the

Food labeling is one of the more interesting types of putting costs on the private sector. Basically, it is a form of wealth distribution: it takes money from a food that is forced to label and gives it to a food that is not forced to label.

The actual labeling is a very little cost. It changes almost nothing. The real cost is that the label changing the perception of your food. If people buy less of your food due to the labeling, you make less profit. Those people will take their dollars into the food category that does not require labeling (or has label that claims benefits), therefore transferring the profits/wealth. Prices for these foods will shrink to the difference in cost between labeled and non-labeled foods, give or take price elasticity. Overall, the prices will balance out.

Plan for eliminating the national debt in 10-20 years:

Overview: http://rolexian.wordpress.com/2010/09/12/my-plan-for-reducin...

Specific cuts; defense spending: http://rolexian.wordpress.com/2011/01/03/more-detailed-look-a

Raw milk costs about 20% more

Raw milk costs about 20% more from personal experience.

Plan for eliminating the national debt in 10-20 years:

Overview: http://rolexian.wordpress.com/2010/09/12/my-plan-for-reducin...

Specific cuts; defense spending: http://rolexian.wordpress.com/2011/01/03/more-detailed-look-a

try to find raw milk from locals

around here we can buy it for between 3 and 4 dollars per gallon

Christians should not be warmongers! http://www.lewrockwell.com/vance/vance87.html

Another option is to go with

Another option is to go with human milk... might be cheaper.

Is your health worth $2 more

Is your health worth $2 more per gallon? Look out for better deals locally. Theres got to be someone local who can help you. Maybe you can barter? Ask around.

you

can get organic whole food for free...grow it yourself with minimal time and energy.

Great example of the amount of food you can grow from a very limited space (go to the "facts and stats" tab at the top):

http://urbanhomestead.org/journal/2012/01/12/seed-starting-t...

Obviously overkill for most people...but gives you an idea of just whats possible, even with a small amount of space.

I pay $7 for raw milk, and drive 100 (rt) miles to get it.

I take it like medicine- I have never found anything that helps my gut like it. Grocery day is an event for me anyway, it is not like I go JUST for the milk.
I have a little Holstein heifer, I should be milking my own cow next summer.

Love or fear? Choose again with every breath.

Raw milk is only $5.50 here.

In the Albany, NY area delicious fresh raw milk can be had for $5.50/gallon.

I do see upwards of $6 for Organic milk at the local groceries. Not worth it in my opinion as it is a dead version of what should be a living food.

In my own personal experience, pasteurized milk causes gas and the symptoms of lactose intolerance. Fresh raw milk causes me no distress at all, and it tastes so much better.

Where in

Albany if you don't mind me asking?

"Its easier to fool people than to convince them that they have been fooled."
Mark Twain

I've noticed less people are

I've noticed less people are telling me I'm nuts to own a cow :)

I have 2 milk goats

Easier to take care of since they just eat brush and vines instead of grass. No fence or barn required - just a lean-to for shelter - they stay close to home and never wander off. The cheese is easy to make and quite good. Nice tiny little manure pellets resemble rabbit turds. Good goaties.

Good goaties and good for

Good goaties and good for you!

I buy raw milk for $5 a

I buy raw milk for $5 a gallon here in Texas.

Southern Agrarian

reference

Raw, unpasteurized is sold here as "milk for pets" at 10frn per gallon. (That's by people who submit to licensing.) It's some work to own a goat and produce your own, but highly recommended.

Here's my opinion: If you can find someone who produces a good quality raw, unpasteurized goat milk and will take 10frn for a gallon of it, you are getting a bargain. Find someone local and start a voluntary exchange: One gallon of milk for .25 ounces pure silver.

I'd be interested in comments on my suggested pricing.

For the alternative economy.

Along these lines, check out the Ron Paul Yellow Pages.

It's as much as $10 locally and buying stock in the cow

for Raw Milk is about $9 after everything is figured in.

Answer... Get a Goat and grow your own garden vegetables. Of course that will be outlawed soon too probably (like it is in some cities)

Patriot Cell #345,168
I don't respond to emails or pm's.
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=qo8CmO...
Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution, inevitable.

After they raise the debt ceiling to $18 Trillion

the economy is really going to get crazy! The Chinese are slowly letting the value of the Yuan increase, imports from them are going to go up.

The Chinese are also dumping their US treasuries, they know we have no intentions of ever fixing the debt problem.

Your milk may increase 10 fold in short order once the petro-dollar looses it influence. I figure we are going to hit Hyperinflation because of the printing of the FRNs. I hope it hits fast and we are smart enough to throw those bums in Washington out!

Surviving the killing fields of Minnesota

Todays brainwashing: GMO's are safe

$6.50 here for raw.

The inflated cost of real food.