Comment: Beans and rice versus raw food . . . raw more expensive.

(See in situ)

In reply to comment: Each month (see in situ)

Beans and rice versus raw food . . . raw more expensive.

The main difference that makes a raw food diet more expensive is calorie density. Fruits and vegetables are extremely nutritious, but have a low caloric density. That means that to get a certain number of calories you might need in a day, you need to eat more volume.

"Each pound of cooked rice will give you about 590 calories, so your big bag of rice for $18 will be enough for 59,000 calories, or enough for 29 and half days. So for less than $20, you can eat for an entire month."

Now even if you got cheap bananas at 66 cents a pound, your daily cost for 2000 calories would still be $6.43 a day. That’s just under $200 a month.

That’s certainly not as cheap as the $30 a month it would cost you to live on rice and beans, but it’s not bad either.
(more)
http://www.fredericpatenaude.com/blog/?p=1331

And never forget, “Humans, despite our artistic pretensions, our sophistication and many accomplishments, owe the fact of our existence to a six-inch layer of topsoil and the fact that it rains.”