Comment: You could buy the following for $200

(See in situ)


You could buy the following for $200

20 jars of peanut butter-$100, equal to 53,000 calories

16x24 packs of bottled water $100, equal to 48 gallons in easily portable containers.

So long as you eat peanut butter, you can have that in your rotation and the stuff has a shelf life of at LEAST a year (embarrassed to say I know that you can eat year old peanut butter after its been opened).

Small capital expenditure up front, you can buy 1 jar and 1 pallet of bottles at a time.

If you have 500 gallons of bad water, you're not any better off than anyone else. Always remember, in a minor emergency, that your water heater has 50 gallons of fresh water in it.

Author of Shades of Thomas Paine, a common sense blog with a Libertarian slant.

http://shadesofthomaspaine.blogexec.com

Also author of Stick it to the Man!

http://www.amazon.com/Stick-Man-Richard-Moyer/dp/1484036417