Comment: You make a good point

(See in situ)

In reply to comment: if time is money, then to (see in situ)

You make a good point

It's not cheaper to grow your own if it's not really well managed, which requires time. It's far easier to buy groceries at a grocery store or walmart and have leisure time not spent processing food. And if you don't process what you grow, it's like throwing money and time away.

I have a few jars of maple syrup that cost me about $200 to make; I could have bought the same amount made the exact same way for about $60. Eventually it will be free though.

I thoroughly enjoy growing a lot of my family's food and I guess it does save money in some respect, but it is a lot of work for not much gain. I can't grow doritos either.